پاستل به عنوان یک ابزار هنری برای طراحی به معنای خمیر مداد رنگی است.

پاستل شامل رنگ‌دانه‌های پودری است که به هم چسبیده‌اند. این رنگدانه‌ها اساساً همان‌هایی هستند که برای دیگر ابزارهای نقاشی مانند آبرنگ، اکریلیک و مدادرنگی نیز به کار می‌روند. اما پاستل به دلیل تأثیری که از خود بر کاغذ باقی می‌گذارد به تکنیکی خاص و متفاوت تر نیاز دارد.

کاغذهای مناسب نقاشی با پاستل:

کاغذهایی که برای نقاشی با پاستل مورد استفاده قرار می‌گیرند، بافت‌ها و وزن‌های متفاوت و بسیاری دارند اما در مجموع از کاغذهایی که برای نقاشی با اکریلیک یا آبرنگ انتخاب می‌شوند، زبرتر و ناهموار تر هستند، زیرا پاستل به راحتی و به‌طور کامل به صفحه‌های صاف نمی‌چسبد.

کاغذهای پاستل همچنین رنگ‌های متنوعی نیز دارند و دلیل انتخاب کاغذ رنگی برای نقاشی با پاستل، میزان اشباع و چگالی عالی آن‌ها است.

انواع پاستل‌:

انواع پاستل‌های روغنی و مدادهای شمعی به شکل قلمی و استوانه‌ای هستند و از رنگدانه به اضافه روغن‌های گیاهی، که به آن‌ها خاصیت چسبندگی می‌بخشد، تشکیل شده‌اند. بعضی از لوله‌های استوانه‌ای، نرم‌تر از بقیه هستند که این به دلیل تفاوت‌های کمی است که در ترکیبات آن‌ها وجود دارد؛ از این جهت کیفیت رنگ پاستل نیز رابطهٔ مستقیمی با استفاده از رنگ‌دانه‌های طبیعی دارد.

پاستل‌ها در چهار نوع وجود دارند: سخت، نرم، مدادی و روغنی. نرمی و سختی این ماده به میزان چسب مورد استفاده بستگی دارد.

پاستل‌های نرم:

چسب کمتر و رنگدانهٔ بیشتری دارند. آن‌ها معمولاً شکل استوانه ای دارند. این نوع شکل سنتی پاستل است و بیشتر از انواع دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. آن‌ها شامل مقدار زیادی رنگدانه هستند که با حداقل چسب ممکن در کنار هم قرار گرفته‌اند. شکنندگی و بافت نرم آن‌ها باعث می‌شود که به خوبی ترکیب شوند. پاستل‌های نرم در طیف وسیع تری از رنگ نسبت به دیگر پاستل‌ها موجود است.

پاستل‌های سخت:

معمولاً مستطیلی و دارای چسب بیشتری هستند. این پاستل‌ها از همان مواد تشکیل دهندهٔ نوع نرم ساخته می‌شوند با این تفاوت که دارای چسب بیشتر و رنگ دانهٔ کمتری هستند. می‌توان از نوع سخت آن برای طراحی یک نقاشی به‌طور کامل نیز استفاده کرد اما معمولاً هنرمندان از ترکیب پاستل نرم و سخت استفاده می‌کنند. پاستل نرم به راحتی روی کاغذ اثر رنگ می‌گذارد و به آسانی مخلوط می‌شود در حالی که پاستل‌های سخت برای کشیدن جزئیات دقیق مناسب هستند.

پاستل‌های مدادی:

در چوب محصور شده‌اند و باعث می‌شوند به هم ریختگی کمتر باشد و در عین حال، جزئیات به خوبی طراحی شوند. آن‌ها به سادگی با پاستل‌های نرم و سخت مخلوط می‌شوند. این نوع پاستل به شکل مداد است و برای طراحی جزئیات ریز و دقیق مناسب است.

تفاوت پاستل و مداد شمعی:

به‌طور کلی مداد شمعی و پاستل روغنی را در یک گروه از ابزار نقاشی دسته‌بندی می‌کنند، ولی با کمی تفاوت در ترکیبات، دارای تفاوت‌هایی هستند.

پاستل‌های روغنی:

بیشتر خمیری هستند و نرم‌تر روی مقوا می‌نشینند و پوشانندگی بیشتر و بهتری دارند؛ ولی مدادهای شمعی، چرب‌تر و شمعی(مومی) هستند و در برابر رنگ‌های حلال در آب از خود مقاومت بیشتری نشان می‌دهند.

چگونه با پاستل کار کنیم؟

کاغذ پاستل باید روی زیردستی که دارای سطح محکم و صاف است، قرار بگیرد. پوشش کلی رنگ های پاستل امتیاز خوبی برای پاستل می باشد. سطوح مختلف قلمه های پاستل برای سرعت بخشیدن به اتمام کار مناسب است یعنی با استفاده از سطوح تخت پاستل می توان سطوح پهن و بزرگ نقاشی را رنگ زد و از نوک قلمه های پاستل برای ترسیم خطوط نازک استفاده کرد. باید توجه داشت که فشار انگشتان و حرکت سریع آن، اثر متفاوتی بر روی کاغذ می گذارد. درنظر داشته باشیم که با کنارهم یا روی هم کشیدن قلمه های رنگی مورد نظر و محو کردن آن ها می توان ترکیب های رنگی ایجاد کرد.

روش محو کردن پاستل چگونه است؟

بهترین و ساده ترین روش محو کردن، روش انگشتی است زیرا استفاده از انگشتان در:

پاستل گچی:

چربی پوست با مواد تشکیل دهنده پاستل آمیخته می شود و باعث انسجام نرمه های پاستل می شود.

پاستل های روغنی:

چربی به کمک گرمای دست با موم و روغن های موجود در آن آمیخته شده و فشار انگشتان سبب پخش پاستل روغنی در محل می شود. اما زیاده روی دراستفاده از انگشت سبب حل چربی و روغن موجود در پاستل شده و لکه های ناخوشایندی را در اثر نمایان می کند.

درمورد پاستل روغنی می توان از قل‌مو هم برای محو کردن استفاده کرد. به آن علت که پاستل روغنی در تابانتین حل می شود، آن را با کمی تابانتین یا کمی تینر محو می کنند.

ویژگی های پاستل چیست؟

پاستل یک بافت مخملی نرم و بی نظیر ایجاد می کند، رنگ ها به آسانی باهم ترکیب می شوند ویک درخشندگی خیره کننده به دست خواهیم آورد. برای کار با پاستل نیاز به ابزار زیادی نیست.

معایب پاستل چیست؟

پاستل ها ترد و شکننده هستند. حتی برای حمل و نقل هم بهتر است از جعبه های فلزی یا چوبی که دارای ضربه گیر از نوع کتان، پنبه یا اسفنج های خاص هستند استفاد می کنیم. پاستل‌ها باعث آلودگی دست‌ها و انگشتان می‌شوند به همین علت انواع پاستل دارای پوشش کاغذی یا سلفونی به عنوان محافظ هستند.

به علت عدم ثبات رنگ پاستل از اسپری تثبیت کننده رنگ استفاده می کنند که این خود، باعث تیرگی و کدری رنگ می شود و همچنین تثبیت کننده ها سمی هستند و باید تهویه مناسب وجود داشته باشد. درنتیجه برای نگهداری آن ها بهتر است از قاب کردن نقاشی با شیشه استفاده کنیم.

, , , , , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های اخیر.

آخرین دیدگاه‌ها

    بایگانی‌ها