پست امپرسیونیسم:

شیوه پست امپرسیونیسم‌ها فردی‌تر از امپرسیونیسم‌ها می‌باشد. پست امپرسیونیسم‌ها از ضرب قلم‌های تند و یک نوع تخلیه هیجانی در آثارشان استفاده می‌کنند. همچنین ساختارگرایی، نظم و افکت‌های نوری و رنگی و ظرافت‌های تصویری در کار نقاش‌های پست امپرسیونیسمی به چشم می‌خورد. تأکید آن‌ها برای به تصویر کشیدن محیط اطراف، بیشتر با نشان دادن رابطه ‌رنگ‌ها و اجسام با یکدیگر است تا به تصویر کشیدن مستقیم فضا و اجسام. به طوری که این هنرمندان بیشتر به موضوع اصلی در کار می‌پردازند و وقت کمتری را به نقاشی اجسام و المان‌های اطراف موضوع اختصاص می‌دهند. نکته دیگری که در اینجا مهم است که با وجود سر برآوردن بسیاری از سبک‌ها و گرایشات شخصی از دل سبک پست امپرسیونیسم، بسیاری از هنرمندان این سبک گرایش زیادی به فوکوس کردن بر روی بافت‌ها و فرم‌های آبستره در روی سطح بوم و به تصویر کشیدن اشیاء با استفاده از این سبک علاقه‌مند شدند.

اکسپرسیونیسم:

اکسپرسیونیسم نوعی اغراق در رنگ‌ها و شکل‌هاست، شیوه‌ای عاری از طبیعت‌گرایی که می‌خواست حالات عاطفی را هرچه روشن‌تر و صریح‌تر بیان نماید. دوره شکل‌گیری این مکتب به سال‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۳۵ میلادی بازمی‌گردد ولی در کل این شیوه از گذشته‌های دور با هنرهای تجسمی همراه بوده و در دوره‌های گوناگون به گونه‌هایی نمود یافته‌است. در این سبک ترکیب‌بندی‌ها ساده‌تر و مستقیم‌ترند و رنگ‌گذاری‌ها معمولا غلیظ و سطحی هستند. همچنین حرکت قلم‌مو‌ها آزادانه و بسته به موضوع نمادین، شخصیت ‌پردازی می‌شوند. در آنچه در سبک اکسپرسیونیسم (Expressionism) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، انتقال پیام به بیننده است.

اکسپرسیونیسم انتزاعی:

شیوه هنری نوینی است که از دهه۱۹۴۰ در نیویورک ، که با الهام گرفتن از دو سبک هیجان‌نمایی (اکسپرسیونیسم) و فرا واقع‌گرایی (سورئالیسم) شکل گرفت؛ در این سبک شکل و فضا از قید بازنمایی عینی و سنتی رها می‌شود.

این سبک آمیزه‌ای از هیجان اکسپرسیونیستی، نگاره‌های ساده بدوی (نقاشی شنی سرخ‌پوستی و باغ‌های ذن) و تجربه‌ای از نظم در غالب بی نظمی است. هنرمندان این سبک بیش از آنکه در سبک باهم شباهت داشته باشند، در نگرش و دیدگاه دارای وجه اشتراکند: همه آن‌ها می‌خواهند تا اصول، قوانین و تکنیک‌ های سنتی را زیر پا بگذارند و ضوابط دیرینه‌ی زیبایی شناختی را لغو اعلام کنند که نمونه بارز آن نقاشی‌های جکسون پولاک است.

پیروز و سربلند باشید با انیشه‌ای برتر

, , , , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های اخیر.

آخرین دیدگاه‌ها

    بایگانی‌ها