نقاشی یک فرایند است. فرایندی که با رنگ، رنگدانه یا رنگ نقاشی بر سطحی مسطح مانند کاغذ، بوم یا دیوار نقاشی یا نگارگری می‌شود. فردی که این فرایند توسط اوم اجرا شود را نقاش یا نگارگر می‌نامند.

نقاشی از رشته‌های اصلی هنرهای تجسمی به حساب می‌آید و قدمتی شش برابر زبان نوشتاری دارد و به دو گونه‌ی ‌اصلی می‌باشد:

۱-نقاشی تصویری:

نقاش آن چه را که دیدنی است(طبیعت، جانداران و …) بوسیله سطح(کاغذ، بوم یا دیوار) به مخاطب منتقل می‌کند.

۲-نقاشی انتزاعی:

هنرمند به‌ خاطر درک‌اش از نقاشی و هنر دیدی فراسوی یک دید عادی دارد که به نقاشی‌اش عمق و معنا می‌بخشد و مخاطب را به تفکر و اندیشه‌ای عمیق‌تر وادار می‌سازد.

آشنایی با انواع تکنیک های هنر نقاشی

برخی از تکنیک ‌های هنر نقاشی شامل آبرنگ، گواش، اکریلیک، رنگ روغن، پاستل، کلاژ، نقاشی دیواری، نقاشی دیجیتال و … می‌شود.

در تولید آبرنگ، اکریلیک و گواش، از رنگدانه و یک ماده چسبنده قابل حل در آب استفاده می‌شود.

آبرنگ:

آبرنگ را به وسیله قلم‌مو بر روی کاغذ و مقواهای مخصوص آبرنگ به کار می‌برند. در این روش سایه‌های روشن از طریق رقیق کردن رنگ حاصل می‌شود و نه با افزودن سفید.

گواش:

گواش متفاوت از آبرنگ است و رنگ‌آمیزی با آن تصاویری مات ایجاد می‌کند. گواش به گونه‌ای ساخته شده که بتوان کیفیت آبرنگ و گواش را همزمان پدید آورد. در گواش نسبت ماده چسبنده به رنگدانه بیشتر است. از این رو خاصیت پوشانندگی بیشتری مانند اکریلیک و رنگ روغن دارد با این تفاوت که گواش اثری مات و غیر شفاف ایجاد می‌کند.

اکریلیک :

اکریلیک به خاطر ماهیتی که دارد سطحی سخت و آسیب ناپذیر بوجود می‌آورد. اکریلیک بسیار سریع خشک می‌شود و نیازمند سرعت عمل بالا برای کار می‌باشد.
این تکنینک پس از انجام کار و خشک شدن رنگ ممکن است در نگاه اول شبیه به رنگ روغن به نظر برسد، اما رنگ روغنی مدت زمان طولانی، بصورت خیس باقی می‌ماند.

رنگ روغن

روغن به کار رفته در رنگ روغن از مواد متفاوت و با روش‌های مختلف تولید می‌شود که رایج‌ترین آن‌ها روغن بزرک، روغن دانه خشخاش، روغن گردو و روغن گلرنگ است. انتخاب نوع روغن با توجه به طیف وسیع خواص آن، مانند مقدار زمان زرد یا خشک شدن روغن صورت می‌گیرد. همچنین تفاوت‌های مشخص روغن‌ها در درخشندگی رنگ‌ها قابل مشاهده است. یک هنرمند ممکن است از چندین روغن مختلف در یک نقاشی بسته به نوع رنگدانه و اثرات مطلوب روغن استفاده کند.

رنگ روغن بر دو نوع می‌باشد:

رنگ روغن براق:

دوام وماندگاری این نوع نقاشی،نسبت به رنگ روغن مات بیشتر است. به همین خاطر در مواردی که بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارند و همچنین دربهای آهنی را باید با استفاده از رنگ روغنی براق نقاشی نمود.

رنگ روغن مات:

از این نوع رنگ در داخل ساختمان و بر روی سطوح گچی و بیشتر روی کارهایی که از نظر زیرسازی ایراد دارد و قابلیت ترمیم آن مشکل است انجام می دهند تا شکل و ایراد کار با رنگ‌آمیزی روغنی مات بر طرف گردد.

پاستل: 

پاستل شامل رنگ‌دانه‌های پودری است که به هم چسبیده‌اند. این رنگدانه‌ها اساساً همان‌هایی هستند که برای دیگر ابزارهای نقاشی مانند آبرنگ، اکریلیک و مدادرنگی نیز به کار می‌روند. اما پاستل به دلیل تأثیری که از خود بر کاغذ باقی می‌گذارد به تکنیکی خاص و متفاوت تر نیاز دارد.

کلاژ، فوتومونتاژ، اسمبلاژ یا تکه چسبانی: 

نام تکنیکی در هنرهای تجسمی است. در این روش مواد و وسایل گوناگون مانند تکه‌های روزنامه، کاغذهای رنگی، مقوا، پارچه، عکس، اشیای دورریختنی و جز اینها را بر روی یک سطح صاف مانند بوم، تخته یا مقوا می‌چسبانند تا یک ترکیب جدید به وجود آورند. گاهی نیز با طراحی یا نقاشی آن را تکمیل می‌کنند. تکنیک چسباندن عکس یا تکه‌های عکس برای ایجاد یک ترکیب جدید، “فوتوکلاژ” یا “فوتومونتاژ” نامیده می‌شود.
انواعی از تکه‌چسبانی هم وجود دارد که شامل چسباندن مواد دارای حجم مانند تکه‌های چوب، ظروف شکسته، دکمه، پیچ و مهره و … به یکدیگر می‌باشد که “اّسمبلاژ” نام دراد.

نقاشی دیواری: 

هنر نقاشی دیواری برای آرایش دیوار به کار می‌رود و باید شرایط مختلفی از جمله هماهنگی نقاشی با شرایط فضای پیرامون دیوار، منطقه‌ای که در آن واقع شده، آب و هوای منطقه و … مورد بررسی قرار گیرد تا متناسب با آن‌ها ضمن انتخاب طرح مناسب مواد و متریال مورد نیاز برای اجرای طرح آماده شود .

نقاشی دیجیتال

در این تکنیک در واقع ایجاد تصویر با همان ضرب قلم‌های قلم‌مو، مداد و غیره است، البته با این تفاوت که بستر اثر (بوم، کاغذ و غیره) و ابزارهای  هنر نقاشی همه دیجیتالی محسوب می‌شوند.
این روش ایجاد نقاشی با محیط نقاشی سنتی که شامل رنگ‌های آکریلیک، روغن ،جوهر، آبرنگ و غیره می‌باشد، نیز سازگار است و رنگدانه‌ها را کاملا شبیه به روش سنتی اعمال می‌کند.
در یک جمله می‌توان گفت هنر نقاشی نوعی فرایند آفرینشگری است که طی آن هنرمند تخیلات و ایده‌های خود را به وسیله عناصر بصری به سطح دو بعدی انتقال می‌دهد و در این راه از تکنیک‌ها و روش‌های مختلف در جهت رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کند.

, , , , , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های اخیر.

آخرین دیدگاه‌ها

    بایگانی‌ها